Kauza Normálny cvok

Autor: Kristína Hagarová | 21.2.2015 o 16:52 | (upravené 21.2.2015 o 19:20) Karma článku: 3,21 | Prečítané:  477x

Povinná literatúra pre základné a stredné školy obsahuje množstvo kníh. Vždy záležalo od pedagóga, do akej miery žiada od študenta znalosti o týchto dielach. Mňa ako knižného maniaka vždy fascinovala predstava prečítať si akúkoľvek knihu, preto som sa nevyhýbala tomuto "nutnému zlu" a nevyhľadávala úskoky. Každé jedno z povinných diel som si prečítala.

Na základnej škole ma povinné diela bavili najmä v siedmej triede. Ak ma moje vnútorné ja a pamäť neklame, obsahovala mnohé skvosty- v podstate súčasnej- slovenskej literatúry. Akokoľvek sa snažím pochopiť ľudí v školstve, ktorí udávajú povinné diela ( alebo ako vlastne celá táto procedúra funguje), vtedy som neporozumela tomu, prečo nám nedali čítať viac vecí z iného súdka.

Otvorila som učebnicu a listovala ukážkami diel. Toto ma nezaujíma, toto tiež nie... Peter Holka, Normálny cvok. Prečítaná ukážka. Čo ďalej? Hľadanie po internete. Kniha nedostupná... No fajn. Cesta do knižnice.Nemáme.

Po dvoch rokoch som sa konečne dočkala toho, čo chceli mnohé ďalšie duše túžiace po tom dozvedieť sa, o čom tá kniha vlastne celá je. Prečítala som ju raz, dvakrát, trikrát. Počas piatich rokov, čo mám knižku doma som ju prečítala asi miliónkrát a neustále sa pýtam sama seba, prečo ju dokelu nedali do povinných diel namiesto... no neviem namiesto čoho, vzhľadom na môj mnohoraký knižný vkus.

V dobe, v ktorej sa každý tvári že „nemá čas na čítanie“ by malo byť kníh ako Normálny cvok oveľa viac. Neopakovateľný a originálny štýl písania, nestarnúca téma a -prosím Vás- kniha bez konca? Čo je viac lákavé ako toto?

Podľa popisov má byť táto kniha retrospektívny psychologický román písaný formou denníka. Oukej, toľko bolo teórie. Toľko sa toho dozviete, keď si naklikáte na suché obsahy na referátoch. Aj, že sa to odohráva v prostredí polepšovne. Aj, že téma je, čo všetko (zlé) je človek schopný urobiť pre lásku. Z veľkých príbehov o láske predsa vieme, že človek dokáže zabíjať, umierať, ubližovať. Vieme, čo urobil Rómeo pre Júliu, Quasimodo pre Esmeraldu, Gilbert pre Annu.
Hrdina bezmena, ktorého v každej recenzii nazývajú jednoducho Cvok má zase svoju Doru. Dora je typická žena, chvatne využívajúca chlapa. Dora je typický človek, ktorý ľúbi. Ľúbi Cvoka, miluje seba. A drogy. A svojim spôsobom aj svoju závislosť od nich. 
Cvok je nielen že schopný spraviť pre Doru všetko. Ale pomocou tej slávnej retrospektívy a za pomoci psychoša vieme aj to, čo všetko pre ňu robí. A je ochotný robiť. 
Keď som knihu prvýkrát prečítala, uvažovala som nad tým, prečo by sa skutočne mala tá kniha nazývať Normálny cvok. Normálny cvok iba preto, že sedí v polepšovni aj keď sám drogy nebral? Nie je to trochu prvoplánové? Podľa mňa je to jednoducho cvok. Ľudia sa zbláznia, keď veľmi ľúbia. Ľudia sa zbláznia, keď si myslia, že láska ich nemôže zničiť. Aj on sa zbláznil, keď pre Doru každú chvíľu utekal, lebo sa bál, že naňho zabudne. Keby ho naozaj milovala, nezabudla by. 

Chceli by sme aj my byť tými cvokmi? Alebo byť na tej druhej strane a pozerať sa na to, ako sa niekto pre nás ničí? Bolo by nám to jedno? Sama neviem. Byť normálnym cvokom alebo Dorou? Dora je sama o sebe zničená životom, sebou a drogami na to, aby vnímala Cvoka inak, ako prostriedok dostať sa k jej pravej láske, na ktorej je závislá. Ale ja osobne by som možno chcela byť radšej Cvokom a milovať chorobne niekoho iného ako milovať chorobne seba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.


Už ste čítali?